Co zrobić, gdy wypadają włosy?

W aktualnym świecie, jakim przyszło nam żyć, każdy zwraca uwagę na swój wygląd i otaczających nas osób. Często pierwszym elementem „rzucającym się w oczy” są właśnie włosy. Część kobiet jest szczęśliwą grupą posiadającą gęste i długie włosy, a spora grupa boryka się z ich przerzedzoną ilością. Dla nich jest właśnie skierowany ten artykuł, w którym postaramy się pomóc zwalczyć problem z brakiem „bujnej czupryny”.

Przyczyny wypadania włosów

Zdrowym podejściem do tego problemu będzie szerokie spojrzenie na swoje codzienne życie. Do nadmiernego wypadania włosów może doprowadzić  tylko jeden czynnik lub może ich się nałożyć kilka na raz.

Również należy brać pod uwagę to, że „wychodzenie włosów garściami”, zwykle jest efektem tego, co mogło wydarzyć się w naszym życiu już jakiś czas temu, a „efekty” widać dopiero teraz. Niestety najgorzej jest wyjść z takiego błędnego koła, ponieważ widząc tak dużą ilość włosów na szczotce czy grzebieniu, psychika strasznie na to reaguje i wywołany tym stres przyczynia się do kolejnego nadmiernego wypadania „kłaków”.

Pomijając tutaj łysienie androgenowe, które w większości występuję u mężczyzn niż u kobiet oraz łysienie plackowate mamy jeszcze sporo innych powodów do rozpatrzenia. Pierwsza i druga wymieniona tutaj dolegliwość ma podłoże genetyczne, przez co ciężko jest z nią „walczyć” naturalnie.

Natomiast przyczynami straty włosów, nad jakimi jesteśmy zapanować, jest:

  1. Stres. Długo utrzymujący się wysoki poziom stresu nie jest korzystny dla każdej komórki ludzkiego organizmu. Im dłużej jesteśmy na niego narażeni, tym większe spustoszenie będzie poczynał w ciele, jak i na głowie.
  2. Choroby tarczycy. Zwiększona wykrywalność schorzeń tarczycy m.in. „popularne” ostatnimi czasy Hashimoto sprawia, że można zwalić winę wypadania włosów właśnie na zaburzoną pracę tego organu.
  3. Mała ilość snu.  Dzięki odpowiedniej ilości snu nasz organizm jest w stanie zregenerować swoje siły i zająć się tworzeniem oraz umacnianiem cebulek włosowych.
  4. Zła dieta, brak witamin. Długotrwałe przebywanie na tzw. śmieciowym jedzeniu, które w większości dostarcza jedynie puste kalorie, nie jest dobrym rozwiązaniem na dłuższą metę. Przy takiej diecie spada nam ilość energii, a organizm oszczędzając ją, pozbywa się tego, co mu do życia jest najmniej potrzebne.
  5. Zbyt mocne naprężanie włosów podczas ich związywania w koki, kitki itp.
  6. Leki. Nawet krótkotrwałe stosowanie antybiotyku może wpłynąć na ilość cebulek włosowych od 2 do 4 tygodniu po ich stosowaniu. Pełen wachlarz leków posiada w swojej rozpisce skutki uboczne, a w nich ujęte jest właśnie nadmierne wypadanie włosów.
  7. Choroby. Anemia tak jak i zła dieta przyczynia się do spadku kondycji włosów. Dodatkowo każda infekcja skórna w rejonie głowy znacząco obniża trzymanie się cebulek włosowych. Do najczęstszych winowajców należy grzybica, łuszczyca, łupież, a także łojotokowe zapalenie skóry.
  8. Wypadanie włosów po ciąży. Grzebień pełen włosów budzi niepokój niemal to każdej ledwo upieczonej mamie. Jest to naturalny proces regulacji hormonów organizmu. Kiedy to przed narodzinami dziecka zwiększa się poziom estrogenu. Ma on znaczący wpływ na zatrzymanie wypadania włosów. Po porodzie następuje gwałtowny skok opisywanego hormonu, co procentuje wychodzeniem włosów garściami. Po kilku tygodniach sytuacja powinna samoistnie się ustabilizować.

Co jest dobre na wypadanie włosów?

Znając wstępnie przyczyny, można zacząć przeciwdziałać wypadaniu. Oto czynniki, jakie powinny pomóc w walce z przerzedzeniem:

  1. Eliminacja stresu w takiej ilości jakie to tylko możliwe. Jeśli to nie jest realne, przydałoby się nad nim zapanować. Jest sporo sposobów radzenia sobie ze stresem m.in. głębokie oddychanie, ruch, ćwiczenia, słuchanie ulubionej muzyki, odliczanie itp. Metod jest sporo :).
  2. Zmniejszenie stanu zapalnego tarczycy poprzez wprowadzenie odpowiedniej suplementacji. Wyrównanie poziomu hormonu, zażywając jego odpowiednią dawkę, jeśli mamy z nim problem. Na szczęście leczenie hashimoto nie jest trudne, lecz wymaga kilku wyrzeczeń.
  3. Uregulowanie godzin swojego snu, tak aby nauczyć organizm stałych godzin, w których ma iść spać oraz wstawać. Zyskają nie tylko na tym włosy, lecz również całe zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.
  4. Skrócenie długich włosów zmniejszy siłę grawitacji, jaka działa na cebulki włosów. Tym bardziej, jak włosy są osłabione, trudniej jest je utrzymać w skórze głowy. Wariantów krótkich włosów jest pełno i na pewno każda osoba znajdzie coś dla siebie.
  5. Odpowiednia dieta. Oczywiste jest, że największy wpływ na wygląd, porost włosa oraz jego mocną cebulkę ma to, co spożywamy. O jedzeniu i witaminach można przeczytać w kolejnych artykule, który znajduję się tutaj.