Twoje włosy nie wyglądają najlepiej? Zanim wydasz krocie na zabiegi u fryzjera i kolosalnie drogie kosmetyki, zajrzyj do lodówki. Ze znalezionych tam produktów zrobisz skuteczne i naturalne maski na włosy, które poprawią kondycję Twoich włosów.
Składniki kuchenne i naturalne świetnie sprawdzają się do pielęgnacji włosów. Choć sporządzenie domowej mikstury zajmuje trochę czasu, to efekty mogą Cię mocno zaskoczyć. Wykorzystane w nich produkty z kuchennej półki zawierają całe bogactwo składników odżywczych, nawilżających i wzmacniających. Aby kuracja takimi naturalnymi kosmetykami przyniosła oczekiwany rezultat, muszą być one stosowane regularnie przez co najmniej 6 tygodni. Płukanki ziołowe warto stosować po każdym myciu głowy, natomiast toniki, maseczki, odżywki, okłady – jeden lub dwa razy w tygodniu.
Domowe maseczki do włosów cienkich, dodadzą puszystości i objętości.
1. Ziołowa płukanka – do naczynia wsyp po łyżce skrzypu, pokrzywy i rumianku. Zalej litrem wrzątku, przykryj i odstaw na 15 min. Przecedź i polej świeżo umyte włosy.
2. Piwny kompres – wymieszaj na gładką masę: żółtko, łyżkę oliwy z oliwek, dwie łyżki soku z cytryny i mały kieliszek piwa. Papkę rozprowadź na suchych pasmach na 10-15 minut przed myciem. Umyj włosy jak zwykle.
3. Jogurtowa odżywka na włosy – utrzyj kubeczek jogurtu naturalnego z połową żółtka. Miksturę nałóż na włosy na 10 minut przed myciem. Umyj włosy łagodnym szamponem.
Maski dla włosów łamliwych i zniszczonych
1. Nawilżający napar – Osiem łyżek kwiatu lipy (lub szyszek chmielu) zalej litrem wrzątku. Przykryj naczynie i odstaw na 10 min. Płyn przecedź i polej nim świeżo umyte włosy.
2. Maska z aloesem – pięć dużych liści aloesu opłucz, osusz i zmiksuj. Do papki dodaj łyżkę płynnego miodu naturalnego, 1/3 szklanki ciepłej wody i dwie łyżki oliwy z oliwek. Dokładnie wymieszaj. Masę nałóż na włosy na około 30 minut przed myciem. Dodatkowo owiń głowę folią i ogrzanym ręcznikiem. Spłucz maseczkę i umyj włosy szamponem.
3. Okład z henny – Do miseczki wlej łyżkę oleju roślinnego (np. z migdałów, kokosowego, oliwy lub lnianego), dodaj łyżkę bezbarwnej henny oraz żółtko. Utrzyj składniki na gładką masę i nanieś ją na mokre włosy. Owiń głowę folią (lub nałóż czepek kąpielowy). Po 40-60 minutach spłucz okład, umyj pasma szamponem do włosów suchych i zniszczonych.
4. Kuracja łopianowa – żółtko utrzyj na majonezik, dodając kroplami łyżkę oleju z korzenia łopianu. Na koniec połącz z dwiema łyżkami soku z cytryny. Preparat wcieraj w wilgotne pasma, najdokładniej masuj rozdwojone końcówki. Trzymaj 30 minut, spłucz i umyj pasma.
5. Pachnący olejek – łyżkę oleju roślinnego (np z migdałów, awokado, kokosowy) połącz z kilkoma kroplami olejku eterycznego (np. geraniowego, lewandowego). Wetrzyj w pasma, w szczególności w końcówki i pozostaw na 15 min a jak masz możliwość do na całą noc. Umyj włosy jak zawsze.
Maseczki i płukanki dla wypadających włosów
1. Płukanka – dwie garści kwiatów nasturcji zalej litrem wrzątku. Przykryj naczynie i zaparzaj płyn przez ok. 15 minut. Przecedź napar i polewaj nim świeżo umyte pasma.
2. Wzmacniający wywar – wymieszaj po dwie łyżki: szyszek chmielu i korzenia mydlnicy oraz po łyżce: korzenia łopianu, skrzypu i rumianku. Z przygotowanej mieszkanki odsyp dwie łyżki ziół i zalej je dwoma szklankami wody. Następnie płyn z ziołami gotuj na małym ogniu ok 5 minut. Przecedź wywar. Wypłucz w nim świeżo umyte włosy i dokładnie wetrzyj go w skórę głowy.
3. Tonik ziołowy, naturalna wcierka do włosów – Odsyp po dwie łyżki: rozmarynu lekarskiego, korzenia łopianu i pokrzywy. Zioła przemieszaj, wsyp do naczynia z ciemnego szkła. Zalej butelką czystej wódki. Odstaw na 5 dni w ciemne miejsce. Odcedź i stosuj do nacierania skóry głowy (przed myciem).
4. Sok warzywny w rzepy – obierz i zetrzyj na drobnej tarce czarną rzepę lub korzeń chrzanu. Otrzymaną miazgę przełóż na gazę, odciśnij sok. Wmasuj go w skórę głowy miejsce przy miejscu i owiń ją ręcznikiem. Odczekaj 20-40 minut i umyj włosy.
5. Odżywcza maska z olejkiem rycynowym – połącz na gładką, jednolitą masę: dwie łyżeczki nafty kosmetycznej, łyżeczkę oleju rycynowego, sok z jednej cytryny oraz żółtko. Powstałą papkę dokładnie wetrzyj w skórę głowy i owiń ją folią. Po godzinie starannie umyj włosy szamponem.
6. Okład z drożdży – połowę opakowania drożdży piekarskich rozkrusz, wsyp do miseczki. Rozprowadź kilkoma łyżkami mleka, po czym lekko podgrzej na małym ogniu. Gdy powstanie papka, wmasuj ją w skórę głowy. Włosy dokładnie owiń folią i zostaw na około 15 minut. Potem dokładnie spłucz i umyj szamponem.
Dla włosów przetłuszczających się
1. Płukanka z skrzypu – dwie saszetki herbatki z skrzypu (lub dwie łyżeczki suszonego ziela) zalej szklanką gorącej wody. Napar ostudź i opłucz włosy.
2. Szampon naturalny z sody oczyszczonej – łyżeczkę sody zmieszaj z 3/4 szklanki przegotowanej ciepłej wody. Zmocz włosy, polej miksturą z sodą, wetrzyj ją w skórę i spłucz.
Domowe sposoby na łupież
1. Tonik z buraka – sok z niego wymieszaj w proporcji 1:1 z octem kosmetycznym (kupisz go w aptece) i wetrzyj w skórę głowy. Zmyj po kilkunastu minutach.
2. Płukanki z tymianku – zalej wrzątkiem 2 łyżki suszonego tymianku pod przykryciem, kiedy przestygnie odcedź i spłucz nim głowę.
3. Wcierka z jabłek – najlepszy jest świeżo wyciśnięty sok z jabłek. Dwie łyżki soku wymieszaj ze szklanką letniej wody. Wcieraj go w skórę tuż przed myciem.
4. Napar z łopianu – Zalej korzeń łopianu olejem z pestek winogron. Ostaw w ciepłe miejsce na minimum miesiąc. Co kilka dni potrząsaj naczyniem. Gotowy olejek zlej i wcieraj w skórę głowy na pół godziny przed myciem.
Jak przygotować i stosować płukanki?
– płukankę przygotowujemy bezpośrednio przed umyciem głowy.
– wywar przygotowujemy w rondelku (np. emaliowanym) przeznaczonym tylko do tego celu.
– napar najlepiej sporządzić w naczyniu ceramicznym (dłużej trzyma ciepło).
– płynu lepiej nie rozcieńczać, wtedy zadziała skuteczniej.
– płukanką polewamy włosy kilkakrotnie (lub wcieramy ją w skórę) i już nie spłukujemy.
– płyn zużywamy od razu, nie zostawiamy na później.