Aby pomóc swoim włosom, potrzeba zadziałać dwuetapowo. Za wygląd włosa odpowiada cebulka włosowa, do której trafiają składniki odżywcze, jakie sami dostarczamy wraz z pożywieniem.
Żeby zwalczyć problem matowiejących włosów należy spożywać: wołowinę, podroby, żółty ser oraz jajka. Wymienione tutaj produkty są źródłem bezcennym źródłem tłuszczu i cholesterolu. Działają jak lekarstwo, dlatego też powinniśmy je spożywać regularnie, lecz w małych porcjach.
Dodatkowo świetnym uzupełnieniem są warzywa strączkowe czy kasza gryczana, a ich ograniczać nie musimy.
Przez poprzednie pokolenia świetnie sprawdzającą się metodą były własnoręcznie wykonane odżywki. Miały one za zadanie przyspieszyć porost włosów, redukowały łupież, a same włosy uzyskiwały niespotykany połysk.
Taki rezultat uzyskiwały poprzez tarty na tarce o drobnych oczkach kawałek czarnej rzepy. Następnie umieszczały go w kawałku gazu lub płótna i uzyskiwały z niego sok, który nadał się do aplikacji w skórę głowy.
Taki kompres utrzymywały na głowie codziennie po 30min., a samą czynność powtarzały przez miesiąc.
Sok z czarnej rzepy zawdzięcza swoje właściwości przez mikroelementy, które są w nim zawarte i pokrywają się z potrzebami naszych włosów.
Obecnie mamy pełną gamę preparatów i każde można dobrać indywidualnie do własnych potrzeb. Najważniejsze jest to, żeby stosować je regularnie, aż nastąpi oczekiwany rezultat. Należy pamiętać, że kosmetyki najlepiej aplikować we włosy, kiedy są jeszcze mokre i nie przystąpiliśmy do ich suszenia. Układając fryzurę najlepiej przeczesywać włosy grzebieniem o rzadkich zębach, co pozwoli na równomierne rozprowadzenie preparatu.
Żelazo – w zdecydowanym stopniu wpływa na szybkość wzrostu oraz na jego wygląd. Znajduję się on w czerwonym mięsie, ziarnach sezamu, jak i podrobach;
Cynk – jego skrajny niedobór doprowadza do obumierania cebulek. Duże jego pokłady znajdują się w wołowinie, żółtym serze, jajkach, drożdżach czy kiełkach pszenicy;
Miedź – wzmacnia włosy, wpływając na ich sprężystość oraz podatność na modelowanie. Podroby i rośliny strączkowe zaspokajają potrzeby organizmu na ten składnik.
Siarka – główny budulec włosa. Decyduje o wytrzymałości i wyglądzie włosa. Duże ilości siarki znajdują się w cebuli, zielonym groszku oraz rzeżusze.
Krzem – odpowiada za optymalną pracę gruczołów łojowych. Można go znaleźć w kaszy gryczanej, płatkach owsianych czy skrzypie.