Farby do włosów

Nasze naturalne włosy mają od 100 do 150 odcieni, my jednak widzimy je jako jednolity kolor. Najczęściej i tak nie jesteśmy z niego zadowolone. Pewnie dlatego 6 na 10 kobiet farbuje włosy. Po kilku latach ciągłego farbowania wiele z nas nie pamięta swojego naturalnego koloru. Nowoczesne kosmetyki są coraz delikatniejsze i nie tylko zmieniają kolor włosów, lecz także je pielęgnują.

Przed ufarbowaniem włosów poznaj najważniejsze różnice między farbowaniem, koloryzacją i preparatami tonującymi. Farba do włosów to preparat działający najintensywniej. Zwykle zawiera skoncentrowane czynniki utleniające, które pozostają na włosach przez długi czas. Szampon koloryzujący ma działanie trochę słabsze, ale podobnie jak farba wprowadza we włosy pigmenty. Preparaty tonujące działają tylko na zewnętrzną część włosa, dlatego efekt ich działania utrzymuje się tylko przez sześć do ośmiu myć.

Użycie farby do włosów ujednolica kolor na całej długości i grubości włosów, bez odcieni i niuansów.
Kolorowe pasma powstają w wyniku robienia pasemek na włosach farbowanych lub koloryzowanych. Takie metody pozwalają na uzyskanie wielu odcieni, dopasowanych do indywidualnej urody. Włosy wyglądają żywo i bardzo naturalnie. Są świetnym rozwiązaniem dla osób pragnących odświeżyć naturalny kolor włosów lub dla tych, które nie farbowały wcześniej włosów.

Jeśli nie wiesz, czy częste farbowanie włosów jest dla ciebie dobrym rozwiązaniem, przeprowadź mały test. Poproś fryzjera, aby zrobił ci pojedyncze pasemka pod wierzchnią warstwą włosów. Dzięki temu będziesz mogła sprawdzić efekt działania farby na własnych włosach.

Szampony koloryzujące
To najsłabsza forma farbowania, wprowadzająca pigmenty we włosy. Sklepy oferują wiele różnych odcieni tych kosmetyków. Szampony i płukanki koloryzujące są bardzo ważne, aby utrzymać ładny wygląd farbowanych włosów. Doskonale nadają się również do ożywienia naturalnego koloru włosów tych pań, które nie chcą używać farby do włosów ani preparatów tonujących. Można stosować je co drugie lub co trzecie mycie włosów, w przeciwnym razie na włosach pozostaje zbyt wiele farby.

Farby do włosów – chemiczne
Przygotowujemy je, mieszając dwa składniki: krem koloryzujący oraz środek utrwalający (utleniający). Syntetyczne pigmenty zawarte w farbach spreparowanych chemicznie pokrywają siwe włosy oraz – inaczej niż farby roślinne – rozjaśniają włosy oraz barwią je na jednolity kolor. Jeśli chcemy rozjaśnić włosy więcej niż o cztery tony, należy zastosować preparat utleniający. W zależności od intensywności rozróżniamy: farby zmywające się oraz takie, po których użyciu włosy muszą odrosnąć, jeśli chcemy odzyskać naturalny kolor.

Preparaty utleniające włosy
Utlenianie włosów jest najsilniejszą formą rozjaśniania włosów. Preparaty utleniające mogą rozjaśnić nawet sztuczne pigmenty wprowadzone we włosy przez farbowanie. Używa się ich, na przykład do robienia pasemek na włosach farbowanych. Stosuje się je również, gdy zmieniamy kolor z bardzo ciemnego na blond. Zawierają bowiem nadtlenek wodoru, bardzo łatwo wnikający we włosy, które potem wymagają starannej pielęgnacji!

Farby do włosów – roślinne
Ich podstawowy składnik to naturalny wyciąg z orzecha włoskiego, henny, rumianku lub in-dygo. Farby do włosów te zawierają kwas garbnikowy, który pogrubia i pielęgnuje włosy, gromadzi się w nich i powoduje zwiększenie ich objętości. Farb roślinnych nie należy stosować zbyt często (najwyżej raz w miesiącu), ponieważ włosy mogą stać się twarde. Po pierwszym użyciu farba zmywa się z włosów całkowicie. Im częściej ją stosujemy, tym trwalsze są efekty. Wówczas na włosach pojawiają się odrosty, podobnie jak po użyciu barwników chemicznych.

Preparaty tonujące
Są słabszą odmianą farb chemicznych i nie zawierają nadtlenku wodoru. Nakładamy je bezpośrednio na włosy. Pigmenty w nich zawarte przywierają do włosów i nie wnikają w głąb, tak jak przy koloryzacji. Dlatego kolor zmywa się po sześciu-ośmiu myciach. Preparaty tonujące, również te w odmianie zwanej soft, umożliwiają uzyskanie krótkotrwałego efektu lub nadanie włosom lekkiego połysku.

Kody umieszczane na opakowaniach z farbami do włosów zawierają informacje o głębi koloru i jego odcieniu. Liczby 7-5 lub 8-4 informują o strukturze odcienia. Liczba przed przecinkiem oznacza głębię koloru. Liczba za przecinkiem określa odcień koloru, od bardzo jasnego do czerwonego. Producenci stosują te standardy w różny sposób. Zmieniając markę farby, należy zachować ostrożność, ponieważ nowy preparat może dawać zupełnie inny efekt niż dotychczas używany, nawet jeśli na pudełku znajduje się taki sam numer.