Męskie stylizacje włosów bez względu na wiek

Fryzjerstwo z każdym nowym modowym sezonem stara się nam przedstawić coś nowego. Dział męskich strzyżeń nie odbiega od tego trendu i pomimo powrotu do mody z ubiegłych lat, w 2024 potrafi hucznie wprowadzić nowe stylizacje włosów na salony.

Dobór odpowiedniej fryzury męskiej może przywrócić o zawrót głowy, zwłaszcza że mężczyźni lubią podejmować szybkie decyzje, a wybór cięcia i stylizacji jest przeogromny.

W tym artykule przedstawimy powszechnie znane rodzaje fryzur męskich, a w następnych węższych wpisach pokażemy Ci, jak się prezentuje owo cięcie na większej ilości przykładów. Zaczynamy!

Jak prawidłowo dobrać fryzurę męską do kształtu twarzy?

Decydujący wpływ na wygląd i łatwość stylizacji męskich włosów ma jego pierwszy etap, jakim jest prawidłowe strzyżenie. Musi być wykonane perfekcyjnie przez fryzjera lub barbera (jak kto woli ;)). Przed skracaniem włosów należy prawidłowo ocenić, jak naturalnie układają się włosy oraz czy przyszła długość włosów będzie dobrze się komponować z owalem twarzy. Dopiero po prawidłowym zabiegu skrócenia włosów możemy je ułożyć w delikatnym nieładzie lub je utrwalić za pomocą pasty, gumy lub żelu do włosów.

dobór fryzury męskiej względem kształtu twarzy

Kwadratowy kształt twarzy

Przy kwadratowym kształcie twarzy nie jest pożądane dalsze jej optyczne poszerzanie. Dlatego też powinno się odpuścić dłuższe boki, a pozostawić dłuższą górę. Unikaj przy tym wyrazistych przedziałków, czy grzywki opadającej na czoło.

Polecane stylizacje włosów to: quiff, short undercut oraz nowoczesny pompadour.

Okrągły kształt twarzy

W tym przypadku, jak i w powyższym idealnym rozwiązaniem będzie unikanie dłuższych boków oraz zastosowanie asymetrii. Zalecane jest modelowanie fryzury za pomocą grzywki zaczesanej do góry.

Polecane stylizacje włosów to: undercut, quiff, side part oraz crew cut

Trójkątny kształt twarzy

Ten typ kształtu twarzy stworzony jest dla stylizacji włosów w stylu messy. Pozwala to optycznie zawęzić czoło, a zarost dodatkowo zmniejszyłby tę różnicę.

Polecane stylizacje włosów to: messy quiff, messy undercut, frencz crop, side part

Owalny kształt twarzy

Owalny kształt twarzy pozwala praktycznie na całkowitą fryzurową samowolkę. Ten typ urody może sobie pozwolić na dowolne znane stylizację włosów.

Polecane stylizacje włosów to: side part, french crop, buzz cut, men bun, side swept

Diamentowy kształt twarzy

Przy diamentowym kształcie celem jest uzyskanie odwrotnego efektu, jaki jest pożądany przy trójkątnej twarzy. Dobrym wyborem będzie jakakolwiek grzywka. Najlepszym rozwiązaniem będzie porzucenie stylizacji, które zmniejszają objętość włosów.

Polecane stylizacje włosów to: midle part, long undercut, flow, long

Prostokątny (podłużny) kształt twarzy

Przy prostokątnej twarzy musimy unikać za wszelką cenę stylizacji, które mogłoby optycznie ją dodatkowo wydłużać. Dlatego też odpadają jak najkrócej wygolone boki oraz należy odpuścić zapuszczanie brody.

Polecane stylizacje włosów to: quiff, undercut, pompadourRodzaje modnych fryzur męskich

Bez wątpienia, modne pozostają klasyczne strzyżenia, ale i coraz śmielej się ukazują bardziej ekstrawaganckie strzyżenia dla odważniejszych. Pamiętaj jednak, aby cięcie dobrze wyglądało, należy je pomimo doboru fryzury dla swojego kształtu twarzy, musi współgrać z Twoją osobowością i stylem życia. Dobrze dobrana fryzura podnosi pewność siebie, a chyba właśnie tego oczekujesz?

Man bun, na samuraja, związany zaczes, na wikinga

Komu będzie pasować kucyk? Panowie o kwadratowym kształcie twarzy mogą się pokusić o taką fryzurę. Kucyk optycznie dodaje wzrostu, także jak Ci na tym zależy, to możesz się pokusić na taką stylizację. Owalna twarz też świetnie zgrywa się z kucykiem u góry.

Aby dojść do takiego uczesania, należy zacząć od zapuszczania zaczesu i czekać na wzrost włosów, jest to czasochłonny proces, ale za to jaki efekt.

Ciasno zaczesany kucyk na naturalnych włosach męskich Męski kok bun top knot z wygolonym wzorkiem Męski kok dla długich włosów Wysoko wygolone boki w połączeniu z man bun

Klasyczny cropp

Ta klasyczna fryzura wraca odświeżona i jest aktualnym trendem. Obcięte na krótko boki, góra pozostaje niewiele dłuższa z niesymetrycznym przedziałkiem na boku to fryzura bardzo na czasie.

Krótkie strzyżenie męskie crop burst Nowoczesna fryzura męska crop Delikatnie wycieniowana młodzieżowa fryzura crop z delikatnie podgolonymi bokami Krótka rozczochrana francuska fryzura męska z potarganymi warstwami

Messy hair

Ta fryzura dalej utrzymuje się w czołówce najchętniej wybieranych. Pozorny nieład we włosach ma swoich zwolenników. Do pełnego sukcesu w wyglądzie tej fryzury należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednich kosmetyków. Do których należą peeling, odżywki czy balsamy. Pomady matowe zastępuje się brylantyną. Przywraca on włosom świeży połysk. Dla efektu messy hair świetnie się sprawdzą pudry jak i pomady nowej generacji.

Fryzura messy na krótkich męskich włosach Niechlujnie ułożona fryzura męska z wygolonym bokiem na zero Prosta fryzura męska messy bez układania z wysoko wygolonymi bokami Rozczochrane krótkie włosy z uniesioną grzywką

Pompadour

Wciąż modna i elegancka fryzura bez względu na wiek. Góra dłuższa zaczesana do góry i do tyłu. Natomiast włosy po bokach są krótkie.

Warstwowy zaczesany do tyłu pompadour Długie boki z pompadour i brodą Modny pompadour undercut, koloryzacja ombre z przedziałkiem Pompadour z delikatnymi zakolami

Undercut

Klasyczna i prosta fryzura, gdzie boki i tył są wycięte. Długi przód powinien dawać się zaczesywać do tyłu. Polecana jest zwłaszcza dla twarzy o kształtach kwadratowych lub okrągłych.

Undercut z przedziałkiem i uniesionymi włosami na jeża Undercut męski z zaokrąglonymi liniami Undercut w stylu hipsterskim z brodą Undercut z mocno rozdzielonymi warstwami

Side swept oraz side part

Dłuższa i asymetryczna góra stwarza możliwości do wielu stylizacji. Tył i boki są bardzo krótko przycięte. Przy side part wyraźnie widać przedziałek, a górę pozostawia się średniej długości.

Side swept włosy stopniowane na boku Side swept stopniowany i wygolony bok
Side part z falującymi włosami Hard side part

Comb over

Znana inaczej jako fryzura dla łysiejących, w stylu vintage. Zaś kiedyś potocznie była nazywana zaczeską. Dziś to jest jedna z najmodniejszych fryzur męskich, której znakiem rozpoznawalnym jest grzywka zaczesana na bok z widocznymi śladami zastosowania grzebienia. Często przedziałek jest obniżany w celu skutecznego zasłonięcia zakola.

Zaczesany combover dla mężczyzn Delikatne warstwy combover dla starszych mężczyzn Elegancki comb over dla młodych mężczyzn Rozdzielony undercut z comb over

Quiff

To coś dla panów o kręconych i falowanych kosmykach. Góra dłuższa, boki mocno wygolone. Mega wygodna, a przy tym niewymagająca fryzura.

Quiff z wysoko uniesioną grzywką Klasyczny krótki quiff z wygolonym bokiem Lekko uniesiona grzywka z gęstych włosów, stylizacja quiff Mocno uniesiony quiff

Slick back

Pasma na gładko zaczesane do tyłu, fryzura mocno utrzymuje się w trendach. Lecz dość trudna w stylizacji. Wymaga modnych kosmetyków utrwalających. Podczas wizyty u barbera, warto zapytać, jaką pastę poleciłby dla utrzymania Twojej fryzury.

Włosy męskie zaczesane do tyłu, farbowane pasma Krótkie włosy slick back gładko zaczesane do tyłu Slick back dla falujących męskich włosów Slicked back z zaczesanymi do tyłu bokami

Z wygolonym przedziałkiem

W tej fryzurze pierwsze skrzypce gra idealnie ostrzyżony przedziałek, który może być na jednym boku lub po każdej stronie. Pasta do stylizacji włosów pomoże bardzo szybko umodelować włosi i fryzura będzie pasująca dla każdego aktywnego faceta.

Wyrazisty przedziałek odgraniczający warstwy Asymetryczny mocno wygolony przedziałek Fryzura męska z wygolonym przedziałkiem Skin fade mocno wygolony przedziałek

Crew

Inaczej znana jako fryzura na żołnierza. Najwygodniejsza fryzura dla panów, zwłaszcza niemających czasu i chęci stylizacji włosów na co dzień. Charakteryzuje się mocno wystrzyżonymi bokami i tyłem, tak by żadne pasma nie nachodziły na uszy ani na kołnierz. Góra w zależności od upodobań, krótka lub dłuższa.

Łatwa fryzura męska crew cut face dla cienkich męskich włosów Crew cut dla mężczyzn z gęstymi włosami Krótki crew cut dla mężczyzn z kręconymi włosami Krótki skin fade z ułożonymi włosami do przoduIrokez męski

Boki króciutkie zaś góra i tył dłuższy, który pozwala na ułożenie owego irokeza, czyli mocno uniesione pasma na samym czubku. Wymaga użycia męskich kosmetyków do stylizacji – żelu lub pianki. Na co dzień włosy można z tyłu związać na tzw. samuraja.

Irokez z wygoloną linią Irokez męski z naturalnie układających się włosów, wygolone boki Irokez z delikatnie wycieniowanymi bokami Irokez z dłuższym tyłem

Kręcone włosy

Jeśli czujesz się pewnie, będąc niepowtarzalny i kręcone włosy nie stanowią dla Ciebie problemu, to takie cięcie jest dla Ciebie. Zawadiackie i odmładzające, a loczki na dłużej zachowają swój skręt po dedykowanej paście dla kręconych włosów.

Krótkie kręcone włosy męskie z farbowanymi pasmami Dłuższe kręcone włosy wymodelowane do góry Fryzura crop z kręconych włosów Gęste kręcone włosy z grzywką zakrywającą czoło

Długie włosy

Ta propozycja jest dla cierpliwych panów. Długie pasma wymagają większej i systematycznej pielęgnacji. W tej wersji najlepiej wyglądają gęste i zdrowe pasma.

Klasyczna kalifornijska stylizacja długich męskich włosów Długie niepołączone warstwy dla kręconych męskich włosów z długą brodą Długie stopniowane uniesione włosy z zaczesem do tyłu Długie włosy stylizowane do tyłu z nisko wygolonymi bokami

Męskie kosmetyki do stylizacji włosów

Dla większości przestawionych tutaj stylizacji niezbędne są dodatkowe kosmetyki do włosów męskich. Idealne uczesanie to dopiero połowa sukcesu, drugą połową i najważniejszą jest utrwalenie efektu, jaki uzyskaliśmy na głowie. Do tego celu wybieraj produkty sprawdzone i polecane przez inne osoby. Guma do włosów dla mężczyzn to jedno z najlepszych obecnie rozwiązań utrwalających uczesanie.

Przed wyborem kosmetyku do ułożenia włosów, warto określić, jaki ma się rodzaj włosów ( czy są podatne na układanie? ), na jaki czas chcemy uzyskać efekt usztywnionych włosów oraz czy włosy po stylizacji mają błyszczeć, czy jednak mają pozostać matowe?

Żele do włosów są polecane dla tych mężczyzn, którzy posiadają cienkie włosy i łatwo się naddają przy ich układaniu. Ich zmycie też jest dużo łatwiejsze, co jest zbawienne, gdy nie posiadamy dużo czasu w napiętym grafiku.

Spora część mężczyzn dużo szybciej niż pokolenie ich rodziców „łapie” siwe włosy. Na szczęście powstają to coraz skuteczniejsze preparaty ( szampony ) na tę dolegliwość. Jak też prawidłowe nawyki żywieniowe oraz narażanie się na mniejszy stres pozwalają ten początkowy stan skutecznie zatrzymać, jak i cofnąć.

Fryzura męska to nie tylko podniesienie i trwałe zaczesanie włosów, lecz także pięknie i zdrowo wyglądające włosy. Tak, jak w przypadku kobiet tak i mężczyzn zdrowo wyglądający włos, jest oznaką nienagannego zdrowia. Na szczęście swojemu wyglądowi możemy dopomóc i tym są odżywki do włosów specjalnie dla mężczyzn, które przy długofalowym stosowaniu przynoszą znakomite efekty.