Kosmetyki do włosów średnioporowatych

Co wiemy o włosach średnioporowatych? Zwykle takie włosy są lekko falowane. W nich odnajdziesz cechy wysokorawatych jak i niskoporowatych. Jednak po samym spojrzeniu na nie myślisz, że są zdrowe, ale czegoś im jeszcze brakuje. W pielęgnacji należy postawić na odpowiednie proteiny, czyli białka uzupełniające niedobory w kosmkach, humektanty wiążące wodę oraz emolienty, ale tylko lekkie.
Wybór powinien paść na kosmetyki, które nie będą obciążać włosów. Zwykle są to mgiełki, odżywki w sprayu lub hydrolaty. Jednak w ich stosowaniu należy zachować umiar.

Z olejków do włosów średnioporowatych proponuje się:
– olejek migdałowy
– sezamowy
– olej z awokado
– rokitnikowy
oraz wiele innych, które w swoim składzie zawierają kwasy jednonienasycone omega 7 lub omega 9 tzn. oleje o średniej wielkości cząsteczek. Aplikacja we włosy powinna być stosowana po wcześniejszym ich lekkim podgrzaniu. Olej stosujesz na końcówki włosów. Zostawiasz zwykle na 1 godzinę. Potem nakładasz odżywkę, która wchłonie olej. Następnie spłukujesz ją i teraz dopiero stosujesz szampon. I ponownie nakładasz odżywkę. Ta kolejność sprawi, że włosy będziesz miała dobrze domyte.

Jakie kosmetyki wybrać?

Wszystko uzależnisz od wyglądu włosów. Przy włosach matowych i puszących wybierz kosmetyk, który uzupełni braki. Zwykle w tym przypadku są to kosmetyki nawilżające. Włosy średnioporowate mogą też być podatne na obciążenia i po zastosowaniu zbyt mocnych odżywek, serum czy masek mogą sprawiać wrażenie pozbawionych objętości.

Dlatego też proponuje się kosmetyki żelowo- kremowe, które nie obciążą włosów. Produkty bogate w olejki należy wybierać bardzo ostrożnie. Przed stylizacją zwykle wskazane jest zabezpieczyć włosy środkami nawilżającymi typu mgiełki.

Przy doborze kosmetyków zdecydowanie należy zachować równowagę zwaną PEH tj. równowagę przy proteinach, emolientach a humektantach. Trzeba bardzo dobrze znać swoje włosy, aby nie dokonać pomyłki. Dlatego też warto wykonać test na porowatość włosów. Użycie zbyt dużej ilości nieodpowiednich kosmetyków da odwrotny skutek.

Najlepsze kosmetyki to które wybrać?

Jest to sprawa indywidualna. Przy włosach puszących i matowych wybierz preparat z humektantem.

Wśród odżywek szukaj preparatów z przeznaczeniem do włosów średnioporowatych. Odbudują ubytki we włosach i nadadzą im blasku. W składzie produktów znajdziesz proteiny na odbudowę.
Olejki długo nawilżające. Maskę dla włosów średnioporowatych proponuje się stosować 1x w tygodniu. Jej celem jest odżywić włosy i wygładzić bez efektu nadmiernego obciążenia.