Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate należą do włosów, które wymagają dobrego nawilżenia. Zwykle są to włosy zniszczone, suche dające efekt tzw. siana. Przy włosach widać rozdwojone końcówki. Na złą kondycję wpływ ma nie tylko dieta, ale także częste farbowanie czy też rozjaśnianie włosów. Włosy wysokoporowate są podatne na działanie słońca i innych warunków atmosferycznych czy źle dobranych kosmetyków. Dlatego też z wielką starannością należy dobierać wszystkie kosmetyki pielęgnacyjne.

Co proponuje się przy pielęgnacji włosów wysokoporowatych?

Zacznij od przyjrzenia się składowi swoich kosmetyków. Nie powinny zawierać silikonów czy też alkoholi. W twoim przypadku użycie parafiny jako emolienta może zaszkodzić, ponieważ dodatkowo wysuszy włosy. Jeśli używasz gumek do włosów lub wsuwek zwracaj uwagę, aby nie szarpały i łamały pukli.

Po umyciu włosów nie zakręcaj ich w turban na długo. Wytworzone w nim ciepło doprowadzi do szybkiego przetłuszczania. Idąc na basen lub kąpiel w morzu, proponuję zakładać czepek, gdyż chlorowana woda lub słona nie sprzyjają włosom.

Podczas suszenia suszarką nie stosuj wysokiej temperatury. Zimny nawiew w końcowym etapie domknie łuski włosów.

Jak pielęgnować włosy wysokoporowate?

Zacznij od prawidłowego nawilżenia swoich włosów. Myj je w letniej wodzie, a ostatnie płukanie w chłodnej wodzie domyka łuski włosów. Susz bez użycia suszarki lub jeśli jest taka potrzeba, zastosuj chłodny nawiew. Stosuj jak najmniej zbędnych kosmetyków.

Jak myć takie włosy wysokoporowate?

Oczyszczanie skóry głowy i włosów musi być bardzo delikatne. Wybieraj szampon bez SLES I SLS o nie drażniących środkach do mycia każdego dnia. Nie zapominaj o stosowaniu raz na jakiś czas do mycia głowy tzw. rypacza tj. szampon głęboko oczyszczający z sebum i pozostałych kosmetyków.

Podczas mycia proponuję zastosować metodę OMO lub metodą kubeczkową. Metoda OMO polega ona na rozpoczęciu mycia włosów od odżywki. Potem szampon.

Po umyciu zastosuj odżywkę nawilżającą. Ma ona za zadanie dogłębnie wzmocnić i nawilżyć. Zwykle na początek proponuje się odżywki bez spłukiwania.
Wyszukuj odżywki, w których składzie znajdziesz następujące huktamenty: aloes, kwas hialuronowy, d- pantenon, glicerynę. Szukaj też w nowinkach. Świat kosmetyków ciągle wprowadza coś nowego.

Nie zapominaj o stosowaniu masek na włosy. Przy bardzo wysuszonych włosach poleca się stosować 2- 3x w tygodniu. Gdy zauważysz lepszą kondycję włosów
stosuj 1x w tygodniu. Jak używać masz napisane na opakowaniu.

Bardzo zniszczonym włosom musisz pomóc im się odbudować. Pomogą w tym proteiny z jedwabiem lub pszenicą. Keratyna pomoże w odbudowie ubytków we włosach.
Uważnie obserwuj włosy. Nadmiar wszelkich kosmetyków, zamiast pomóc może zaszkodzić.

Kolejnym etapem jest olejowanie. Jest bardzo pomocne przy włosach wysokoporowatych. Polecane są olejki jednonienasycone oraz wielonienasycone. Inne oleje np. nasycone mogą wysuszać włosy i tworzyć puszenie. Zasadą przy olejowaniu jest najpierw zastosować huktament np. hydrolat, żel aloesowy lub miód, a potem olejek z przeznaczeniem do takich włosów.
Olejowanie zwykle stosuj na końcówki włosów.

Zastosowanie olejków dostosuj do własnych potrzeb. Mamy różne sposoby olejowania włosów. Może być przed myciem włosów. Innym razem 2x w tygodniu. Bardzo pomocne są mgiełki i spraye o działaniu ochronnym przed czynnikami zewnętrznymi lub chroniącymi włosy. Ich zadaniem jest wzmocnić włosy i ochronić.

Podsumowując włosy wysokoporowate, wymagają prawidłowej pielęgnacji. Dobrze nawilżone i wzmocnione szybko odzyskają blask. Tylko kosmetyki dostosuj do włosów i uważnie wczytuj się w etykietki kosmetyków. I znów będziesz cieszyć się pięknymi i zadbanymi kosmykami.