Rozjaśnianie włosów

Czy farbując włosy w domu, możesz osiągnąć wymarzony efekt? Tak, wystarczy trzymać się kilku zasad.
Należy jednak pamiętać, że rozjaśnianie włosów jest najbardziej inwazyjnym zabiegiem chemicznym. Włosy są po nim wysuszone, matowe i pozbawione blasku. Jest to mocna ingerencja w strukturę włosa, dlatego wykonuj to wyjątkowo delikatnie.

rozjaśnianie włosów
Ważna Rada: Blond będzie dla Ciebie odpowiednim kolorem, jeśli masz jasną cerę, niebieskie lub szare oczy. Odpowiednio dobrany odcień i dobrze wykonane refleksy sprawią, że odrost nie będzie znacząco odcinać się od reszty włosów. Fryzura będzie wyglądać naturalnie a odrost nie będzie wymagał natychmiastowego zafarbowania.

Farbowanie włosów

Wybieraj odcień farby zbliżony do własnego naturalnego koloru włosów, gdyż jasny odrost nie wygląda zbyt dobrze. Rozjaśnianie polega na wypłukiwaniu z pasm pigmentu. Jeśli rozjaśniałaś już włosy i masz już odrosty to zajmuj się tylko nimi, nie rozjaśniaj ponownie całych włosów. Na przekór zaleceniom producentów kosmetyków, nie powinno się w ostatnich minutach przeciągać farby na pozostałą część pasm. Przestrzeganie tego, zapobiegnie dodatkowego zniszczenia końcówek i unikniesz zabarwienia końców na inny kolor, niż pozostała część włosa – co się często zdarza.
Włosy farbuj nie częściej niż co dwa miesiące. Jeśli koloryzacje wykonuje Ci dobry fryzjer (który odpowiednio dobrał odcień i farbę nie niszczącą włosów), to możesz robić to rzadziej, nawet co 3 miesiące.

Ważne rady:
Farbuj wyłącznie włosy – unikniesz zafarbowania skóry, jeśli przed dekoloryzacją posmarujesz tłustym kremem nasadę włosów.
Ochrona dłoni – zawsze nakładaj na dłonie rękawiczki, paznokcie tak jak włosy zbudowane są z tych samych komórek, równie szybko chłoną farbę.
Nie zwlekaj – farbę użyj zaraz po wymieszaniu, najaktywniejsze właściwości barwiące zyskuje po 5-10 minutach.

Pielęgnacja rozjaśnianych włosów

Aby pasma po koloryzacji wyglądały zdrowo, potrzebują nawilżenia i wzmocnienia. Po każdym myciu, należy stosować odżywkę do włosów blond. Stworzą one na włosie ochronną barierę zabezpieczającą kolor przed płowieniem. Szczególnie zalecane są z witaminą E, blokuje naturalne utlenienie się włosa w kontakcie z powietrzem.
Warto od czasu do czasu skorzystać z zabiegu regenerującego np sauna na włosy z maseczką. W przypadku, gdy pasma żółkną, zastosuj specjalne fioletowe płukanki i szampony, które przywrócą włosom szlachetny odcień.

Naturalne rozjaśnianie włosów

W kosmetyce naturalnej jest wiele naturalnych sposobów na rozjaśnienie pasm. Należy pamiętać, że jest to delikatna ingerencja w odcień i wymaga czasem wiele tygodni aż ujrzysz pierwsze efekty.

Płukanka z cytryną – nie tylko rozjaśnia ale zamyka łuski włosa, dzięki czemu stają się bardziej błyszczące. Wyciśnij jedną cytryną i w misce wymieszaj z letnią wodą. Po umyciu, nałożeniu odżywki i wypłukaniu jej, jako ostatni etap wypłucz włosy w płukance cytrynowej.
Płukanka rumiankowa – zaparzamy dwie torebki rumianku, następnie przelewy do miski z wodą. Płuczemy włosy tak jak w przypadku płukanki cytrynowej.
Płukanka z korzeniem rabarbaru – świeży wyciśnięty sok lub suszony rabarbar (50g) mieszamy z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny. Uzyskaną papkę nakładamy na włosy na około 30 min.